Track physical address and phone number
2011 New Rd Leicester, NY 14481 (585) 382-3030
NEW Mailing address 2871 Jones Bridge Rd, Mt. Morris, NY 14510 NEW
NEW e-mail empiredragway14@aol.com NEW

 

Home
Race Results
Points Standings
Empire News
Sat/Sun Schedule
Fri Test & Tune
Directions
Hotels/Camping
Track Rentals
Weekly Photo Highlights
Points Info
Jr Dragster Info
Wed Schedule
Weekly Winners' Photos

Weekly Winners' Photos

SUNDAY 9-29-13
 

Mod Gas Runner-Up

Joe Ragusa

Mod Gas Winner

Randy Kudla

Nostalgia Gas Runner-Up

John Patterson

Nostalgia Gas Winner

Ron Kirker

Smiley Blaske Memorial Race Pro Winner

Tim Fletcher

Smiley Blaske Memorial Race Pro Runner-Up

Bob Parrish

Super Pro Winner

Joe Fiano Jr

Bike/Sled Runner-Up

Michael Holden

Bike/Sled Winner

Ron Dean

Street Runner-Up

Fast Eddie Semlitsch

Street Winner

Pete D'Agnolo

SUNDAY 9-22-13
 

Carquest Auto Parts Quick 16 Finalist

Eric Fahy

Carquest Auto Parts Quick 16 Finalist

Russ Denmark

SUNDAY 9-15-13
 

4.70 Thunder Runner-Up

Bob Jaus

4.70 Thunder Winner

Eric Fahy

Jr 2nd Chance Winner

Billy Click

Junior A Winner

Chase Ruscio

Junior B Winner

Anthony Vogler

Pro Runner-Up

Mark Santucci

Pro Winner

Brad Perkins

Super Pro Runner-Up

Paul Cochi

Super Pro Winner

Brad Perkins

Bike/Sled Winner

Ron Dean

Street Winner

Jay Maycock

TNT Super Series Runner-Up

Gary Saska

TNT Super Series Winner

Joe Karosik


SATURDAY 9-14-13

TNT Super Series Runner-Up

Greg Kerl

TNT Super Series Winner

Jon Jablonski


SUNDAY 9-08-13
 

Nostalgia Gas Runner-Up

Bill Webb

WNY 9.90 Showdown Series Runner-Up

Lance Pinto

WNY 9.90 Showdown Series Winner

Billy Leber

Mod Gas Runner-Up

Bill Curtis

Mod Gas Winner

"Killer" Ken Iamele

Nostalgia Gas Winner

Roger Stiner

Carquest Auto Parts Quick 16 Runner-Up

Jim Sickles

Carquest Auto Parts Quick 16 Winner

Dave Lawler


SATURDAY 8-31-13
20th Annual
1/8 Mile Nationals

Box Gambler Winner

Chris Scarlata

Box Runner-Up

Joe Ragusa

Box Winner

Paul Cochi

No Box Gambler Winner

"Killer" Ken Iamele

No Box Runner-Up

Tom Reed

No Box Winner

Thomas Fletcher


FRIDAY 8-30-13
20th Annual
1/8 Mile Nationals

Box Winner

Phil Scarlata

No Box Runner-Up

Jim Clark

No Box Winner

Paul Crane

Box Runner-Up

Ian Bacon


SATURDAY 8-24-13

Jrs. 2nd Chance Runner Up

C. Wachob

Jr. 2nd Chance Champion

Anthony Vogler

Junior Runner up

Brooke Adams

Junior Champion

Chase Rusco

PRO Runner Up

Mike Buhan

PRO Champion

Brad Perkins

Super Pro Champion

Jeff Griffo Sr.

Sled/Bike Runner Up

Chad Andolina

Bike/Sled Champion

Adam Schmitt

Street Champion

Mike Buhan

TNT Super Series Runner up

Andrew Stirk

TNT Super Series Champion

Jamie Stoneham

SUNDAY 8-18-13
3rd Annual
Empire Nostalgia Gold Cup
presented by Postler & Jaeckle
 

Modified Gas Runner-Up

Bill Curtis

Modified Gas Winner

Ozzie Williams

Nostalgia Gas Runner-Up

Skip Kazmark

Nostalgia Gas Winner

Mike Scarborough

Open Comp Runner-Up

Warren Jackson

Open Comp Winner

Brian Bourne

Quick Nostalgia Runner-Up

Dan Germano

Quick Nostalgia Winner

Bob Sarkisian

Street & Strip Runner-Up

Fast Eddie Semlitsch

Street & Strip Winner

"Killer" Ken Iamele

SATURDAY 8-17-13
3rd Annual
Empire Nostalgia Gold Cup
presented by Postler & Jaeckle

Modified Gas Runner-Up

Rick Vernon

Modified Gas Winner

Keith Banas

Nostalgia Gas Runner-Up

Bill Webb

Nostalgia Gas Winner

Nick DiFeo

Open Comp Runner-Up

Chris Guarnere

Open Comp Winner

Rick Proctor

Quick Nostalgia Runner-Up

Jerry Scaccia

Quick Nostalgia Winner

Eric Fahy

Street & Strip Runner-Up

Buck Moore

Street & Strip Winner

Don Galiotti

SUNDAY 8-11-13
Big e 1/8 Mile Shootout Series
Event IV 
 

Box Runner-Up

Kevin Simard Sr

Box Winner

Phil Scarlata

No Box Runner-Up

Jim Fix

No Box Winner

TJ Mendola


SATURDAY 8-10-13

Western NY 9.90 Showdown Series Runner-Up

Billy Leber

Western NY 9.90 Showdown Series Winner

Jon Pellicane

Bike/Sled Winner

Josh Costa

Jr 2nd Chance Runner-Up

Matthew Vogler

Jr 2nd Chance Winner

Jeff Griffo Jr

Junior Dragster Runner-Up

Brooke Adams

Jr Dragster Winner

Paige Montgomery

Pro Winner

Brad Perkins

Carquest Auto Parts QUICK 16 Runner-Up

Chuck Mc Mahon

Carquest Auto Parts QUICK 16 Winner

Billy Leber

Super Pro Winner

Westley Cayea

Street Runner-Up

John Cira Jr

Street Winner

Pete D'Agnolo


SATURDAY 8-3-13

Bike/Sled Runner-Up

Mike Robbins

Bike/Sled Winner

Adam Schmitt

Junior Dragster Runner-Up

Anthony Vogler

Junior Dragster Winner

Brooke Adams

Mod Gas Runner-Up

Jim Fix

Mod Gas Winner

Randy Kudla

Nostalgia Gas Runner-Up

Dave Grant

Nostalgia Gas Winner

Skip Kazmark

Pro Runner-Up

Buck Moore

Pro Winner

Tom Reed

Super Pro Runner-Up

Randy Jewell

Super Pro Winner

Phil Scarlata

Street Winner

Fast Eddie Semlitsch

SUNDAY 07-28-13
Big e 1/8 Mile Shootout Series
Event III and
Carquest Auto Parts Quick 16

Box Runner-Up

Davy Markle

Box Winner

Ian Bacon

No Box Runner-Up

Gary Carlson II

No Box Winner

Tim Fletcher

Carquest Auto Parts Quick 16 Runner-Up

Bob Jaus

Carquest Auto Parts Quick 16 Winner

Westley Cayea

SATURDAY 7-13-13
 

Bike/Sled Winner

Josh Costa

WNY 9.90 Shootout Series Runner-Up

Jon Pellicane

WNY 9.90 Shootout Series Winner

Jon Jablonksi

Jr 2nd Chance Runner-Up

Anthony Vogler

Junior Dragster Runner-Up

Chase Ruscio

Junior Dragster Winner

Paige Montgomery

Jr 2nd Chance Winner

Jeff Griffo Jr.

Mod Gas Runner-Up

Mike Haynes

Mod Gas Winner

Tony Tondryk

Nostalgia Gas Runner-Up

Rod Pontlitz

Nostalgia Gas Winner

Harvey Nayman

Pro Runner-Up

Ozzie Williams

Pro Winner

Tom Reed

Super Pro Runner-Up

Jim Cowey

Super Pro Winner

Joey Calabrese

Street Winner

Pat Manners


SUNDAY 6-23-13
Big e 1/8 Mile Shootout Series
Event II

Box Runner-Up

Joey Calabrese

Box Winner

Art Jones

No Box Runner-Up

Tim Fletcher

No Box Winner

Ozzie Williams

SATURDAY 6-22-13
 

Western NY 9.90 Winner

Jerry Stoutenberg

Western NY 9.90 Runner-Up

Jon Jablonski

Junior 2nd Chance Runner-Up

Paige Montgomery

Jr 2nd Chance Winner

Alesha Griffo

Junior A Winner

Jarrett Reynolds

Junior B Runner-Up

Kirsten Budinger

Junior B Winner

Mark Santucci II

Mod Gas Runner-Up

Paul Burgio

Mod Gas Winner

Robert Williams

Nostalgia Gas Runner-Up

John Patterson

Nostalgia Gas Winner

Louis Post

Pro Runner-Up

Mike Meeks

Pro Winner

Bill Balser, Jr.

Super Pro Winner

Art Jones

Bike/Sled Winner

Chad Andolina

Street Winner

Pete D'Agnolo

SATURDAY 6-9-13
 

Bike/Sled Winner

Chuck Amalfi

Race Bike Runner-Up

Ken Babiak

Race Bike Winner

Patrick Vaughan

Sled Runner-Up

Chgris Brower

Street Bike Runner-Up

Matt Luke

Street Bike Winner

Brian Leiser

SATURDAY 6-1-13
 

4.70 Thunder Winner

Jerry Scaccia

SATURDAY 5-27-13
Big e 1/8 Mile Shootout Series
Event I

Box Winner

Doug Lynden

No-Box Winner

Dale Eckert

SATURDAY 5-26-13

4.70 Winner

Becky Jaques

Bike/Sled Winner

Frank Amalfi

Jr 2nd Chance Winner

Anthony Woodward

Junior Dragster Runner-Up

Jeff Griffo Jr

Junior Dragster Winner

Brooke Adams

Pro Runner-Up

Mike Buhan

Pro Winner

Ryan Ricketson

Super Pro Runner-Up

Sam Lovetro

Super Pro Winner

Andy Keiffer

Street Winner

Mike Buhan

TNT Super Series Runner-Up

Kevin Orr

TNT Super Series Winner

Sam Lovetro

SATURDAY 5-18-13
 

GRS Mod Gas Runner-Up

Keith Banas

GRS Mod Gas Winner

Randy Kudla

GRS Nostalgia Gas Runner-Up

Roger Stiner

GRS Nostalgia Gas Winner

Norm Oleksiak

Junior 2nd Chance Winner

Brooke Adams

Junior Dragster Runner-Up

Anthony Vogler

Junior Dragster Winner

Paige Montgomery

Pro Runner-Up

Gary Carlson II

Pro Winner

Mike Meeks

Super Pro Runner-Up

Joey Calabrese

Super Pro Winner

Tim Moore

Bike/Sled Winner

Ron Dean

Street Runner-Up

Fast Eddie Semlitsch

Street Winner

Tracy Hall


SATURDAY 5-11-13
 

WNY 9.90 Showdown Series Runner-Up

Doug Lynden

WNY 9.90 Showdown Series Winner

John Stover

Junior 2nd Chance Winner

Brooke Adams

Junior Dragster Runner-Up

Kirsten Budinger

Junior Dragster Winner

Chase Ruscio

Pro Runner-Up

Tom Reed

Pro Winner

Ryan Ricketson

Super Pro Runner-Up

Don Martinez

Super Pro Winner

Dan Fox

Bike/Sled Winner

Ron Dean

Street Winner

Pat Manners

SATURDAY 5-4-13
 

Junior 2nd Chance Winner

Brooke Adams

Junior A Runner-Up

Chase Ruscio

Junior A Winner

Mackenzie Cayea

Junior B Runner-Up

Mark Santucci II

Junior B Winner

Kirsten Budinger

Pro Runner-Up

Bomber Martin

Pro Winner

Thomas Fletcher

Super Pro Runner-Up

Don Martinez

Super Pro Winner

Westley Cayea

Bike/Sled Winner

Brian Moulton

Street Winner

Brandon Iamele

 

SATURDAY 4-27-13
 

Junior 2nd Chance Runner-Up

Anthony Vogler

Junior 2nd Chance Winner

Jarrett Reynolds

Junior Dragster Runner-Up

Mark Santucci II

Junior Dragster Winner

Chase Ruscio

Pro Runner-Up

Bomber Martin

Pro Winner

Thomas Fletcher

Super Pro Runner-Up

Westley Cayea

Super Pro Winner

Bob Belvick

Bike/Sled Winner

Don Becker

Street Runner-Up

Fast Eddie Semlitsch

Street Winner

Ben Haight

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Email the Webmaster with questions and comments about this website.   

Copyright 2002-2014 Empire Dragway
All right reserved.  Reproduction without permission is strictly prohibited.